За останні кілька років обробіток цієї нішевої культури досяг промислових масштабів. Багато великих холдинг віддають перевагу кизилу перед рентабельними малиною, смородиною та вишнею.
Станом на вересень 2018 року в Україні зібрано близько 10 т сировини. То в чому причина такої популярності кизилу у вітчизняному агробізнесі? Розбираємось разом.
Легко вирощувати – вигідно продавати
-
Кизил - джерело вітамінів C і P, а також їх похідних - катехінів, антоціанів, лейкоантоціанів. Ці речовини активізують захисні процеси в організмі людини, знімають запалення. Тому в Європі та багатьох країнах Азії дерен - невід'ємний компонент жарознижувальних та сечогінних препаратів, а також здорових харчових добавок.
-
Загальновідомо, що ягоди кизилу не містять сахарози, тільки легкозасвоювані глюкозу та фруктозу. Це приємна новина для діабетиків та ще один привід додати червоні плоди у повсякденний раціон.
-
Обробіток кизилу в Україні не потребує великої кількості витратних агротехнічних заходів. Практично всі сорти чудово переносять морози та посуху. За наявності хорошого мототрактора та садового обладнання, відсоток приживання саджанців дорівнює 96%.
-
Один кизиловий кущ може плодоносити до 100 років, приносячи за сезон близько 100 кг добірних ягід.
-
Завдяки унікальній здатності зберігати корисні властивості надовго, кизил добре піддається переробці - сушінню, екструдуванню, сухому заморожуванню і т.д. . Навіть кора перемелюється на ліки, каву та косметичні засоби.
-
Забезпеченість ринками збуту. Кизил дуже потрібний як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.
Приділяючи належну увагу догляду за кизиловим садом, за наявності перспективних покупців можна не сумніватися в успішності своєї справи.