Для створення нового стандарту «Пшениця. Технічні умови» сформовано техкомітет (ТК170) «Зернові та продукти їхньої переробки». Відповідальним за втілення реформи призначено Українського науково-дослідного та навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості.
Відомо, що чорновою редакцією документа скасовується 56 положень.
Чому назріло таке рішення?
- Національні зернові норми за останні 20 років змінювалися 4 рази: у 1998, 2004, 2009 та 2010 роках. І щоразу копіювали радянський стандарт 1974 р, із суттєвим зниженням вимог до якості.
Збільшити рентабельність зернового господарства можна лише за рахунок оптимізації виробничих процесів. Почніть з гарної техніки та навісного обладнання.
- Згідно з чинним ДСТУ 3768:2010, існує 6 класів пшениці. Ключовим маркером приналежності зерна до того чи іншого з них по-старому служить масова частка сирої клейковини. Подібна методика враховувала інтереси хлібозаготівельників, які виконують держзамовлення, але зараз застаріла.
- Надмірний поділ створює привід для махінацій з якісними показниками та зниження закупівельних цін. Проте, цей підхід є контрпродуктивним з погляду сучасного бізнесу.
Що чекає на учасників зернового ринку?
Зміни ініційовані насамперед представниками бізнес-структур, стурбованих падінням експортних цін на українську пшеницю та борошно.
Нові вимоги більше узгоджуються з міжнародним стандартом ISO та орієнтуються скоріше на товарні, ніж на біологічні властивості зернової продукції:
- Зниження числа класів до 4-х;
- Введення процентного змісту клопа-черепашки;
- Коригування методики оцінки якості пшениці та деяких норм, наприклад, зменшення вмісту сторонніх домішок, збільшення склоподібності та натури тощо.
Офіційну презентацію нового ГОСТу призначено на 26 травня 2019 року.