Але як бути рядовим садівникам? Є оригінальне рішення - компост з опалого листя.
Щоправда, він має як прибічники, і противники. Сьогодні розуміємо, хто з них має рацію.
Основні переваги листового перегною
-
Доступність. Ця безкоштовна сировина лежить буквально під ногами, її не потрібно транспортувати і складувати, як харчові відходи або гній.
-
Екологічність. Перепріла листя не виділяє шкідливих газів, не завдає шкоди навколишньому середовищу і служить природним джерелом гумусу.
-
Мульчування грядок листовим компостом урятує їх від промерзання, затримає зростання бур'янів, утримає воду у прикореневій зоні.
- Одна з найважливіших переваг рослинного перегною - кондиціювання ґрунту. Словом, після його внесення у родючому шарі покращується аерація, з'являються умови для розвитку корисної мікрофолори навіть на бідних піщаних та глинистих ґрунтах.
- Розкладаючись, компост на осінньому листі стає живильним середовищем для грибків, бактерій та черв'яків, що беруть участь у процесах гумифікації.
Недоліки
Деякі дачники вважають, що листовий перегній не тільки марний, а часом і небезпечний:
-
Листя, уражена хвороботворними мікробами, стане розсадником хвороб для всіх рослин ділянки.
-
Рослинність листяних дерев практично не має поживних речовин і не є добривом.
-
Через плоску форму листя спресовується в переущільнені субстрати, які погано розкладаються.
-
Процес бродіння компосту супроводжується занадто великою кількістю маніпуляцій: домішування азоту, регулярним додаванням води для підтримки підвищеної вологості.о ручных операций к минимуму на всех этапах заготовки компостницы.
Висновки
Безперечно, компост на основі листя не може бути повноцінною альтернативою органічним та хімічним добривам. Але його можна і потрібно використовувати для передзимового мульчування.