Укр Рус
 • БЕЗ ПЕРЕДОПЛАТИ!
 • БЕЗКОШТОВНА ДОСТАВКА!
 • СИСТЕМА ЗНИЖОК!

Компост з осіннього листя: плюси та мінуси

Незважаючи на великий вибір мінеральних добрив, більшість сільських жителів воліє гній або курячий послід. Це неперевершені джерела азоту та інших мікроелементів для тих, хто тримає свійську птицю або худобу.

Компост з осіннього листя: плюси та мінуси

Але як бути рядовим садівникам? Є оригінальне рішення - компост з опалого листя.

Щоправда, він має як прибічники, і противники. Сьогодні розуміємо, хто з них має рацію.

Основні переваги листового перегною

 1. Доступність. Ця безкоштовна сировина лежить буквально під ногами, її не потрібно транспортувати і складувати, як харчові відходи або гній.

 2. Екологічність. Перепріла листя не виділяє шкідливих газів, не завдає шкоди навколишньому середовищу і служить природним джерелом гумусу.

 3. Мульчування грядок листовим компостом урятує їх від промерзання, затримає зростання бур'янів, утримає воду у прикореневій зоні.

 4. Одна з найважливіших переваг рослинного перегною - кондиціювання ґрунту. Словом, після його внесення у родючому шарі покращується аерація, з'являються умови для розвитку корисної мікрофолори навіть на бідних піщаних та глинистих ґрунтах.
   
 5. Розкладаючись, компост на осінньому листі стає живильним середовищем для грибків, бактерій та черв'яків, що беруть участь у процесах гумифікації.

Недоліки

Деякі дачники вважають, що листовий перегній не тільки марний, а часом і небезпечний:

 1. Листя, уражена хвороботворними мікробами, стане розсадником хвороб для всіх рослин ділянки.

 2. Рослинність листяних дерев практично не має поживних речовин і не є добривом.

 3. Через плоску форму листя спресовується в переущільнені субстрати, які погано розкладаються.

 4. Процес бродіння компосту супроводжується занадто великою кількістю маніпуляцій: домішування азоту, регулярним додаванням води для підтримки підвищеної вологості.о ручных операций к минимуму на всех этапах заготовки компостницы.

Висновки

Безперечно, компост на основі листя не може бути повноцінною альтернативою органічним та хімічним добривам. Але його можна і потрібно використовувати для передзимового мульчування.

Виробники