Так чи інакше, спочатку варто ретельно продумати всі етапи створення власного агробізнесу, починаючи з підбору оптимальної техніки, закінчуючи технологіями вирощування та добрив.
Етап перший – підготовка капіталу
Думки експертів щодо стартового капіталу кардинально розходяться. Наприклад, 10-20 га ріллі - такий же значний бізнес, як і 1-2 га теплиць / тваринницької ферми.
У будь-якому разі, на початковій стадії капіталовкладення має покривати витратну частину повністю на 80%. Решту можна «вичавлювати» у процесі. Ця сума повинна включати оренду/купівлю землі, придбання сільськогосподарської техніки та обладнання (у тому числі навісного для тракторів), закупівлю посівних культур.
Зазначимо, що експерти рекомендують одразу приготуватися працювати у перші роки «за їжу».
Етап другий - вибір роду діяльності
Звісно, сільське господарство – це завжди прибутково. Гроші, вкладені в нього, зазвичай окупаються вже через 2-3 роки. Однак, є деякі нюанси. Наприклад, неправильно обрана ніша може відтягнути отримання прибутку зі справи кілька років.
Вирощування зернових культур – потрапляння до «десятки». Навіть якщо вам доведеться змагатися з великими корпораціями, попит на зерно наскільки великий, що ви зможете отримати свого покупця без проблем. Крім того, сучасні технології дозволяють без проблем мати великі врожаї за малих трудовитрат і грошових вкладень.
Також прибутковими залишаються олійні культури та картопля. Однак тут варто обережно й ретельно стежити за ринком – експерти прогнозують неминучий спад на ці продукти.
Популярними залишаються:
-
Ягідний бізнес;
-
Тваринництво (переважно свинарство);
-
Переробка сої та соєвих продуктів;
-
Переробка зернових (інвестиції у біодизельне паливо).
Етап третій – розумний підхід та мінімум помилок
Вкрай важливо не допустити помилок на перших етапах створення агробізнесу. Так, наприклад, рекомендується починати справу з малих обсягів, не набувати великої дорогої техніки і випробувати себе на невеликих ділянках. Благо, сучасна агропромисловість дозволяє це легко робити, щорічно демонструючи нам продуктивні мінітрактори.
Якщо є можливість розпочати бізнес без позики коштів – чудово. За бажання з кожного посіву можна відкладати в середньому 5 тис. грн. та залишатися на повному самоінвестуванні.
Загалом кожен може розпочати особистий агробізнес вже зараз. Однак не забувайте, що ця ніша хоч і не зайнята ще до кінця, але вже потребує величезної уваги. Особливо до ринку збуту. Слідкуйте за тенденціями та залишайтеся на висоті.